Unitra PMP 101 
  
Výrobce : Unitra Diora (PL)                                                                         
Rok výroby : 1976
Rozsahy: DV, SV, KV, VKV OIRT

Unitra PMP101 je přenosné rádio Polského výrobce Unitra Diora. Napájení je možné z baterií, nebo z vestavěného síťového zdroje. Síťovou šňůru je možné uschovat v přístroji ve schránce na spodní straně. Umožňuje poslech rádia na všech běžných vlnových rozsazích, v případě KV obsahuje navíc knoflík pro jemné ladění. Obsahuje také tlačítko jednoduché tónové clony. Je to tranzistorový superhet s dvojicí integrovaných obvodů UL1497, UL1211N, dále s plastovým tělem a kruhovým reproduktorem. Na boční stěně je výstup pro magnetofon a pro sluchátka.

Tento přístroj má průměrný příjem, VKV lze přeladit na CCIR změnou kapacit vstupní jednotky. Též vzhledově nijak nevyniká, i když svoje kouzlo jistě má. A to je výdrž, rádio je velmi odolné, plasty i elektronika robustní. Dodnes hraje v mnohých dílnách a garážích. Můj přístroj má zajímavý osud. Jeden kus jsem přivezl z Holic za 50 kč s nekompletním krytem, a doma po otestování zjistil nefunční zdroj. Asi za týden jsem uviděl stejné na Aukru, a vydražil za jednu korunu. Měl kompletní kryty a funkční zdroj, takže materiál pro kompletní přijímač byl na světě. Některé fotografie z opravy i s popisky jsou níže. Jeden přístroj byl pro Československý trh a druhý pro Polský domácí, každý s jinými popisky, a každý měl jiné provedení napájecího zdroje. Nicméně práce se zdařila a na světě je kompletní přijímač.

Zde vidíme dvě verze napájecího zdroje, jeden má přerušené vinutí transformátoru.
Schématické znázornění obou verzí napájecího zdroje, rozdíl je minimální.
Výměna potenciometru, který měl nefunkční vypínač.
Ulomená osička pro knoflík ladění a přetržený náhon. Taková patálie vždy potěší, ale třeba Selena B211 mě potrápila víc.

Zkratovaný ladící kondenzátor byla jedna ze záhad v jinak nepoškozeném přístroji. Zajímalo by mě, čím byla deformace způsobena. Mechanizmus ladícího kondenzátoru byl u obou rádií značně zatuhlý.
Pohled na obě jazykové verze stupnic, vybereme tu méně smazanou.
Náhrada praské žárovičky indikace sítě LED diodou.
Hotový přístroj, v pozadí dárce orgánů.