Grundig MK 235 ( Licence Unitra-Polsko)

Rok výroby: 1977
Druh provozu: Mono
kmitočtový rozsah: 80-8000 Hz
Hmotnost: 1,9kg
Prodejní cena v ČSSR: 2100 Kčs

Grundig-Unitra MK235 je monofonní přenosný bateriový magnetofon s vestavěným síťovým zdrojem. Automatická regulace záznamové úrovně. Tónová clona. Vestavěný mikrofon. Kombinovaný konektor s běžnými vstupy a výstupy, výstup jack pro externí reproduktor/sluchátka. Vestavěný reproduktor. Tlačítko pro vyhazování kazety. Celoplastový kryt, kovové výsuvné madlo.

Magnetofon GRUNDIG MK 235 automatic je typ, který firma Grundig uvedla na trh v roce 1973 pod typovým označením C 230. Během dalších let byl tento magnetofon - především exteriérově - upravován a přitom měnil typové označení na C 231, C 235, později na C 260 a C 265. V roce 1976 začal být tento přístroj s typovým označením nejdříve C 235 a později MK 235 vyráběn licenčně i v Polsku.
Jedná se o kazetový přenosný magnetofon, umožňující monofonní záznam i reprodukci. Tento typ představuje v sortimentu firmy Grundig nejjednodušší a také nejlevnější kazetový magnetofon a tomu také nutně odpovídá i jeho technické vybavení a možnosti. Mechanika přístroje neumožňuje krátkodobé zastavení posuvu pásku, záznamová automatika je v činnosti trvale a není odpojitelná a při záznamu není možný příposlech nahrávaného pořadu. Výrobce k nám dodávanou sérii ještě ochudil, neboť dříve vyráběné magnetofony měly na horním panelu vpravo vedle posuvných regulátorů malý kruhový indikátor ke kontrole napájecího napětí. U dodávaných přístrojů byl tento indikátor vypuštěn.
Elektronika tohoto magnetofonu je řešena jednoduše, přitom však naprosto účelně. Na rozdíl od originální verze C 235 je u MK 235 použit v koncovém zesilovači namísto pěti tranzistorů jediný integrovaný obvod polské výroby. V magnetofonu je rovněž vestavěn kondenzátorový mikrofon, který je umístěn pod Čelním panelem v pravém horním rohu. Mechanika magnetofonu je kvalitní, obsahuje masívní motorek s jedním řemínkem, mezikolem s gumovým obložením pro přetáčení a ozubená kola z plastu. Její systém je jednoduchý, tlačítka start-stop a páčka převíjení oběma směry bez aretace. Stejná mechanika byla pro dobrou odolnost montována do množství jiných modelů, včetně hi-fi stereo typů, jenom páka převíjení je nahrazena tlačítky. Magnetofon má příjemnou reprodukci, a byl u našinců oblíben pro spolehlivost. Jediný problém může být časem vytahaný řemínek a mastná guma obložení mezikola.

Pochází z Holic, je plně funkční, stačilo jen očistit. Chybí logo výrobce na mřížce reproduktoru.

Edit 28.1.2019

Uloven další MK235 ovšem s ručkovým indikátorem napětí baterie na horním panelu který se montoval jenom do první série magnetofonů. Plošný spoj zůstal ovšem stejný a i u dalších sérií je přístoroj na indikátor připraven. Po letech jsem zjistil nekvalitu materiálu ozubených mezikol magnetofonů u všech řad této univerzální mechaniky. Materiál je jakýsi pružný oražový plast který se rozpadne na malé kousky.