Tesla SM580

Rok výroby: 1990-1991
Druh provozu: Stereo
Rozsahy rádia: DV, SV, VKV OIRT + CCIR
Hmotnost: 25 Kg
Výkon: 2x7 W
prodejní cena: Přibližně 8000 Kčs

Kompaktní věž SM 580 je výrobkem podniku TESLA Přelouč. Skládá se z gramofonu, rozhlasového přijímače, magnetofonu a zesilovače s pětipásmovým ekvalizérem. Doplňují ji dvě reproduktorové soustavy. Celková sestava působí velice dobrým dojmem a ve své horní části má umístěno gramofonové šasi HC 30 (s magnetodynamickou přenoskou). Gramofon je opatřen odklápěcím víkem z organického skla. Ve střední části věže vlevo je síťový spínač a vedle něj pět posuvných regulátorů ekvalizéru. Vpravo je stupnice přijímače a pod ní přepínací tlačítka rozsahů a funkcí přijímače. Zcela vpravo je knoflík ladění přijímače. Ve spodní části věže je magnetofon, který je modifikací známého typu SM 261. Má dva indikátory složené z LED, které jsou ve funkci i při reprodukcí z magnetofonu. Magnetofon umožňuje jak ruční, tak i automatické řízení záznamové úrovně. Regulátory ručního řízení záznamu i regulátory hlasitosti reprodukce jsou posuvné a pro každý kanál zvlášť. Nad magnetofonem je řada tlačítkových přepínačů pro volbu provozu, tlačítko vypínače reproduktorů a tlačítko vypínače ekvalizéru. Vlevo vedle prostoru pro kazetu je konektor pro připojení vnějšího zdroje signálu a konektor, na němž je k dispozici signál (například pro jiný magnetofon). Zcela dole je pak konektor typu JACK pro připojení sluchátek. Na zadní stěně jsou zásuvky pro připojení antén AM a FM, zásuvky pro reproduktory a pevně připojená síťová šňůra. V ceně véže jsou zahrnuty dvě reproduktorové soustavy typu ARS 1014.

Gramofon:
Stereofonní chassis HC 30 je vestavěné do odpruženého plastového soklu s průhledným krytem. Možnost volby 33 a 45 ot./min. Trubkové přenoskové rameno s odnímatelnou hlavičkou je osazeno magnetodynamickou vložkou VM 2204 a umožňuje montáž vložek o rozteči upevňovacích otvorů 1/2". Chassis je vybaveno zvedáčkem přenoskového ramene s tlumením, automatickým koncovým vypínáním a zkratovačem výstupu přenosky. Nastavení svislé síly na hrot a vyvážení přenosky. Pohon talíře zajišťuje synchronní motorek typu M 303, náhon na dvoudílný talíř je řešen pomocí plochého pryžového řemínku. Řazení otáček se provádí pomocí řadící vidlice přesouvající řemínek na příslušný průměr kladky motorku.

Tuner:
Kvalitní tuner převzatý z radiomagnetofonu Condor, oproti kterému má možnost vypnutí AFC. Obsahuje střední a krátké vlny, obě pásma VKV. Přípojky pro vnější anténu VKV (75 ohmů) a AM. Tlačítková volba rozsahů. Možnost volby monofonního provozu pri slabém signálu. Indikace vyladění a příjmu stereofonního signál LED diodami. V Amatérském rádiu mu bylo vytýkáno přehlcení celého pásma jednou stanicí v blízkosti vysílače.


Vlnové rozsahy:
VKV FM OIRT 65.5 - 73 MHz
             CCIR 87.5 - 108 MHz
SV                  525 - 1605 kHz             
KV                  5,95 - 9,775 MHz

Magnetofon:
Kvalitní kovová dvoumotorová mechanika s elektronickým ovládáním funkcí nízkozdvihovými tlačítky převzatá z modelu Tesla SM260/261. Indikátor úrovně záznamu LED diodami. Automatické vypnutí funkcí na konci pásku. Ruční nebo automatická záznamová úroveň. Nulovatelné mechanické počítadlo. Indikace zvolené funkce LED diodami. Možnost přehrávání všech druhů kazet. Vstup pro záznam z jiného magnetofonu nebo přehrávače CD.

frekv. charakteristika: 50-12500Hz ( 40-14000)

Zesilovač:
Tlačítkové přepínání vstupů, korekční předzesilovač pro magnetodynamickou vložku, regulace frekvenční charakteristiky pětipásmovým ekvalizerem, který lze tlačítkem vyřadit a zařadit tak lineární průběh. Oddělená regulace hlasitosti v obou kanálech. Výstup pro sluchátka 6,3 Jack konektorem s možností odpojení reproduktorů tlačítkem. Výstup pro jiný výkonový zesilovač nebo magnetofon. Zesilovač je s integrovaným obvodem A2030V nepříliš šťastně řešený pro značný šum.

výstupní výkon: 2x7W (2x10W max)
frekv. charakteristika 40-18000Hz
pětipásmový ekvalizer 63 Hz, 250Hz, 1000Hz, 3500Hz, 12000Hz. (±10 dB pro každé pásmo)

Reproduktorové soustavy:
Typ ARS 1014.
příkon 20W/4 Ohmy.
frekv. charakteristika 40-18000Hz

Tento přístroj má své mouchy. Například hluk motoru gramofonu, který prolézá do signálu. Značně šumící zesilovač a chybějící fiziologický průběh hlasitosti. Lupanec ozývající se při zapnutí do reproduktorů také není nic příjemného. Celková konstrukce je též řešena ve stylu vrabčí hnízdo, takže o nějaké ty naindukované ruchy není nouze. Celkově je to rozporuplný výrobek. Špičkový magnetofon a tuner ve spojení s příšerným nízkofrekvenčním dílem a průměrným gramofonem. Nicméně nic to nemění na mém názoru že se celkově jedná o dobrý výrobek, který je jistě ovlivněn tím, že to byla má první hudební věž koupená za první výplatu. To pak jeden nostalgicky přimhouří oko. A kromě vadné desky logiky ovládání kazetové mechaniky jede celou dobu bez poruch. Jenom hlava by už potřebovala nová. Vzhledově je můj kousek celkem zachovalý kromě celkem poškrábaného a poleptaného plexi. Originální reprosoustavy již nevlastním, byly mi odcizeny..

Pohled na základní desku elektroniky

Deska tuneru
Deska logiky ovládání mechaniky magnetofonu