Tesla Progresson 447A

Výrobce : Tesla Bratislava                                                                        
Rok výroby : 1988-1990
Rozsahy: DV, SV, KV, VKV OIRT+CCIR
Výkon: 2W
Hmotnost: 2,2kg


Stolní monofonní rozhlasový přijímač určený pro příjem rozhlasových programů vysílaných na všech běžných rozsazích s vestavěným síťovým zdrojem. Feritová anténa, přípojka na gramofon nebo magnetofon, náhradní anténa pro rozsah VKV. Vestavěný reproduktor, přípojka pro vnější reproduktor, oddělené regulátory tónové clony. Celoplastové tělo, plexi stupnice, podsvícená ladící ručka LED diodou.

Tento přístroj je určen především jako kancelářský příjímač, protože nevyniká kdovíjak kvalitní reprodukcí. Širokopásmový reproduktor a nevýrazné tónové clony (dle mně zbytečné) tvoří spolu s integrovaným koncovým stupněm neposlouchatelný stroj. V dnešní době asijských chrchlátek jistě obstojí, což se ale nedá říct o tunerové části. Zbytečně složité (4 integrované obvody, 14 tranzistorů a 30 diod!) a poruchové zapojení trpící rozlaďováním a ujížděním stanic. Především keramický filtr a keramické kondenzátory které se dají velmi výhodně použít jako pohlcovače vlhkosti. Dále složité ladění pomocí varikapů, obvod stabilizace napětí s MAA550 který pracuje v mezních hodnotách a který je též zdrojem častých poruch. Další nepochopitelná věc je využití stupnice. Jednotlivé vlnové rozsahy využívají od 45-70 procent stupnice. Jak pohodlné je ladění například v krátkovlném pásmu si jistě umíte představit.
Přijímač byl posledním stolním přijímačem Tesly Bratislava. Poté se výroba přesunula do státní firmy Progresson v Dunajské Stredě, tyto přijímače měly na skříni logo "P". Nějaký čas se ho také pokoušela montovat česká firma s názvem ELTRANS Letovice z výprodejových komponentů. Tyto přijmače už neobsahují na skříni logo Tesla a obsahují název RECEIVER 447A. Prodejní cena 1500 kčs.

A na konec si dovolím zveřejnit celkové hodnocení jaké bylo zveřejněno v časopisu Amatérské rádio.

Závěrem si pokládám nezbytnou otázku: co je důvodem, že na jediném přístroji nalézáme tolik zásadních chyb a nedostatků? Copak si nikdo z jeho tvůrců nepovšiml toho, že je pro ladění využíváno stěží půl stupnice a že převod ladění je navíc ještě příliš strmý? Copak si nikdo nepovšiml toho, že regulace hloubek u tohoto malého přístroje nemá a ani nemůže mít výraznější účinnost a zbytečně výrobek prodražuje? Copak si nikdo nepovšiml, že při špatném vnějším osvětlení není na stupnici řádné vidět a na ukazatel už vůbec ne? Copak nikdo neslyšel ty nepříjemné lupance, které se projevují při přepínání vlnových rozsahů? Copak nikdo neměl jedinou námitku proti nepraktickému povrchu skříňky?
Uvažuji nad tím, zda toto vše je jen důsledkem jakéhosi nezájmu o vlastnosti výrobku podle hesla - vždyť se to stejné prodá, anebo zda je to důsledkem skutečné neschopnosti ....









Čištění potenciometru ladění.
Keramický filtr, častý zdroj problémů
MAA550, stabilizátor ladícího napětí. kvůli přehřívání doplněno chladící křidélko.
Poslední pohled na tu přesložitou příšernost. Vzduchový ladící kondenzátor by udělal lepší službu.
Testovací provoz mimo skříň.
Takhle vypadá maska přístrojů montovaných v Letovicích.