Tesla KM350 (ANP483) - Tesla Přelouč

Rok výroby: 1985-1987
Druh provozu: Stereo
Kmitočtový rozsah: 63-12500 Hz
Výkon: 2x1W
Hmotnost: 2,6 kg

Tesla KM350 je přenosný stereofonní kazetový radiomagnetofon napájený šesti malými monočlánky s indikátorem stavu nabití nebo vestavěným síťovým zdrojem. Tónová clona + dvě tlačítkové předvolby hudba/řeč. Automatická regulace záznamové úrovně, oddělená regulace hlasitosti pro každý kanál tahovými potenciometry.Konektor DIN všech běžných vstupů a výstupů, výstup na sluchátka. Podpora kazet Fe/Cr které přistroj automaticky rozpozná. Vestavěné elektretové mikrofony. Přijímač má čtyři vlnové rozsahy, z toho 2x FM. Vestavěná feritová anténa pro AM a vnější teleskopická anténa pro rozsahy FM. Led indikátory naladění a stereo na FM, přepínač mono/stereo/wide kdy poslední pozice rozšiřuje stereofonní bázi. Přepínač kmitočtu oscilátoru k odstranění interferenčního hvizdu při nahrávání z AM. Celoplastová skříň a přenášecí madlo.

Magnetofon je výrobkem Tesly Přelouč kromě elektroniky přijímače který dodával výrobce Tesla Bratislava. Vestavěné širokopásmové reproduktory ARZ 3808 velmi degradují zvuk magnetofonu. Naprosto postrádají hloubky a zvukový projev připomíná telefonní přístroj. Samozřejmě chybí přípojky pro vnější reproduktory. Integrované obvody koncových stupňů mají zbytečně snížený výkon, snad kvůli spotřebě. Regulátor tónové clony začíná reagovat až od spodní poloviny dráhy. Funkce WIDE způsobí rozšíření stereofonní báze kdy zvuk působí celkově nesrozumitelně. Mechanika přístroje se chová přesně tak jak bylo uvedeno v recenzi v Amatérském Rádiu, s trochu utaženou kazetou tedy znatelně kolísá chod. Přepínače funkcí jdou poměrně ztuha. Ještě k opravitelnosti, deska tuneru jde vyjmout snadno ale zbytek je nepochopitelně propojen částečně konektory a částečně napevno připájenými vodiči které jsou samozřejmě krátké. Oprava tohoto přístroje je pouze pro pevné nervy. Celkově je ale radiomagnetofon pěkný a funkční.
V zapojení nalezneme součástky několika výrobců v rámci RVHP. Slovinské elektrolytické kondenzátory ISKRA, dále východoněmecké Frolyt a TGL. Přijímač využívá integrovaný obvod A225D pro FM část a A244D pro část AM. Na samostatné desce v konektoru se nachází stereodekodér s obvodem A4510D (TCA4510).  Zbytek přístroje tvoří integrované obvody z produkce Tesla. MDA2054 a MDA7770 pro magnetofonovou část a MBA810DS pro koncový zesilovač. Problémy mohou časem způsobovat barevné elektrolytické kondenzátory Tesla.


Původní stav