Tesla K203 Diamant - ANP461

Rok výroby: 1980-1984
Druh provozu: Stereo
kmitočtový rozsah: 60-10000
Rozsahy rádia: DV,SV,KV,VKV CCIR+OIRT
Hmotnost: 3,4 kg
Výkon: 2x 3,5W


Radiomagnetofon K203 Diamant je přenosný kazetový stereofonní magnetofon s vestavěným síťovým zdrojem s možností napájení bateriemi a přijímačem se všemi běžnými vlnovými rozsahy. Je určen pro stereofonní i monofonní záznam i reprodukci z vnějšího zdroje nebo z vestavěného přijímače na magnetofonovou kazetu. Záznam je možný jak z vestavěného radiopřijímače tak vestavěných mikrofonů, gramofonu, dynamického mikrofonu, zesilovače nebo druhého magnetofonu pomocí konektoru DIN. Vestavěný stereofonní zesilovač s reprodukcí na vestavěné reproduktory, sluchátka nebo pomocí výstupních konektorů na vnější reprosoustavy kdy lze využít funkci zvýraznění stereobáze pomocí tlačítka WIDE. Oddělená regulace hlasitosti pro každý kanál, společná tónová clona. Kazetová mechanika se všemi běžnými funkcemi.Přístroj je vybaven autostopem, automatickou záznamovou úrovní a možností použití kazet typu CrO2. Tlačítko pohotovostní pauzy. Teleskopická anténa. LED indikátor vyladění přijímače který funguje i jako indikátor stavu baterií při stisknutí tlačítka BATT. LED indikátor příjmu stereo, funkce automatického doladění AFC a tlačítko příjmu MONO na VKV. Celoplastové tělo a přenášecí madlo.

Přístroj je vytvořen v kooperaci s polskou Unitrou která dodala kazetovou mechaniku a některé součástky. Bohužel i s nekvalitním motorkem který neví jakou rychlostí by se měl točit. Velmi často bývá přidřený a tak se málokdy najde přístroj kterému nekolísá posuv. Obsahuje i svitkové kondenzátory RFT. Prodával se v několika vzhledových a barevných kombinací. První série má kovové síťky před reproduktory které jsou značky Tonsil s výkonem 1,5W a novější kusy mají kovový kryt s otvory před reproduktory značky Tesla s výkonem 4W. Barevně jsou v celočerném provedení nebo nejčastěji s šedými plasty okolo reproduktorů. Velmi vzácně se vyskytují kusy s bílou stupnicí rádia a černými popisky. Obvodově je přístroj polovodičový, kromě československých součástek obsahuje integrované obvody stereodekodéru a mf zesilovače polské produkce. Výkonový zesilovač tvoří dvojice obvodů MBA810. Opravitelnost přístroje je dobrá, stačí odšroubovat čtyři šrouby a přední i zadní panel se odklopí. Závady bývají klasické, obyčejně elektrolytické kondenzátory, studené spoje, řemínek motoru či celý motor a zatuhlé původní mazivo na všech pohyblivých částech. Jinak nebývají problémy. Přístroj je to celkem povedený a dobře hrající, hlavním předpokladem je čistá dráha vedení řemínku. Unitra Lubartow má v Diamantu polský protějšek Unitra RMS 802 Daria.






Mezi přístroji první a poslední série proběhlo kromě jiného reproduktoru a vzhledu reproduktorové mřížky mnoho dalších změn. Některé zde vyjmenuji. První série používala elektrolytické kondenzátory výhradně tuzemské produkce. Později se začaly více používat i polské kondenzátory značky Iskra a nakonec i německé Frolyt. První série využívala na výkonovém zesilovači jiný chladič který byl pod deskou a novější využívá chladič upevněný přímo na integrovaném obvodu.





I takhle to někdy vypadá :)