Tesla B90  ANP 290         Dobový leták

V.č.
Rok výroby: přibližně 1974-1978
počet stop: 4
Rychlosti: 4,75 a 9,5 cm/s
Druh provozu: mono
kmitočtový rozsah: 50-15000
Maximální průmer cívek: 18cm
Provoz ve svislé poloze: Ano, dokonce i na zdi.
Hmotnost: cca 11kg

Magnetofon B90,typ ANP 290,je stolní síťový přistroj ve skříni z plastické hmoty pro provoz ve vodorovné, svislé, event. pomoci vestavěné podpěry v nakloněné poloze. Magnetofon B90 umožňuje monofonní čtyřstopý zéznam dvěma rychlostmi na standardní pásek Siře 6,23 mm na cívkách max. 18, a jeho snímáni (reprodukci) vestavěným reproduktorem. Přepínání rychlostí a chodů se děje pákovými knoflíky, ostatní funkce tlačítky. Regulace hlasitosti, úrovně záznamu, hloubek a výšek při snímáni ovládají posuvné regulátory.
Unašeče jsou přibržďovány pásovými brzdami, které pákovým mechanismem regulují tah pásku, koncové zastavení pásku (při jakémkoliv posuvu) je elektromagnetické. Jeho činnost se řidí kovovou fólii na začátku pásku, která spíná obvod spouštěcího tranzistoru. Pohotovostní tlačítko STOP umožňuje zastavit posuv pásku bez ovlivnění nastavených funkci.
Přístroj je osazen výhradně polovodičovými prvky. Je vybaven ručním i automatickým řízením úrovně záznamu, regulátorem hlasitosti reprodukce při snímáni i záznamu (příposlech). Úroveň signálu při záznamu i reprodukci lze kontrolovat na ručkovém měřidle. Orientaci na pásku umožňuje čtyřmístné počítadlo s mžikovým nulovacim tlačítkem, výkonový zesilovač má oddělený korektor pro úrovně výšek a hloubek a umožňuje s připojenou reproduktorovou kombinací dokonalý přednes s malým zkreslením. Přistroj má přípojky pro mikrofon, gramofon, rozhlasový přijímač, sluchátka, vnější reproduktor a přídavný zesilovač.
Celé zařízení transportu pásku je opatřeno průhledným krytem, který ochrání pásek i ostatní části páskové dráhy před prachem. Kryt nebrání chodu a běžné manipulaci s ovládacími prvky.
Magnetofon B90 umožňuje záznam s ručním nebo automatickým řízením úrovně.

Tento kus je složený ze dvou vraků. Ani jeden neměl bezchybný kabát, takže je trochu ošoupaný korpus, a některé nápisy na tlačítkách. Po funkční části je v bezvadném stavu. Na spodních fotografiích je pro zajímavost jeden z původních magnetofonů. Úplně ošoupaný plast řemenice motoru, pohled na mechaniku magnetofonu s amatérsky zhotoveným tělem brzdy, úplně sjetými mezikoly převíjení, a nějakým bastlem pro indikaci zapnutí LED diodami v prostoru pro počítadlo. Tento magnetofon sloužil ve společných prostorách důlní společnosti, a naběhal obrovské množství hodin, což trochu odporuje povědomí o nekvalitě tohoto modelu :).