Tesla B70 ANP 260

V.č.468035
Rok výroby: 1974-1976
počet stop: 4
Rychlosti: 4,75 a 9,5 cm/s
Druh provozu: Mono
kmitočtový rozsah: 50-15000
Maximální průmer cívek: 18 cm
Provoz ve svislé poloze: Ano
Hmotnost: cca 10kg

Zvláštní vlastnosti:
Režim automatické záznamové úrovně
Plastová skříň se vyráběla ve čtyřech barvách
Průhledný plexisklový kryt páskové dráhy
Vypínání na konci pásku
Část série s provázkovými brzdami

Magnetofon B70 typ ANP 260 je přenosný síťový přístroj ve skříni z plastické hmoty pro provoz ve vodorovné i svislé poloze. Umožňuje monofonní čtvrtstopý záznam dvěma rychlostmi na standardní pásek šíře 6,25 mm na cívkách max.18  a reprodukci vestavěným reproduktorem. Přepínání rychlostí a chodů se děje pákovými knoflíky, ostatních funkci tlačítky. Unašeče jsou přibrzďovány pásovými brzdami, které pákovým mechanismem reguluji tah pásku. Koncové zastavováni pásku (při jakémkoliv posuvu) je elektromagnetické. Jeho činnost se řídi kovovou vypínací folií, která spíná obvod spouštěcího tranzistoru. Pohotovostní tlačítko STOP umožňuje zastavit posuv pásku bez ovlivnění jiných nastavených funkcí.
Přistroj je osazen výhradně polovodičovými prvky. Je vybaven ručním i automatickým řízením úrovně záznamu, regulátorem hlasitosti reprodukce při snímání i záznamu (připoslech). Úroveň signálu při záznamu i reprodukci lze kontrolovat na ručkovém měřidle. Orientaci na pásku umožňuje čtyřmístné počítadlo s mžikovým nulovacím tlačítkem. Výkonový zesilovač má oddělený korektor pro úpravu úrovně hloubek a výšek a umožňuje s připojenou reproduktorovou kombinaci dokonalý přednes s malým zkreslením. Přístroj má přípojky pro mikrofon, gramofon, rozhlasový přijímač, sluchátka, vnější reproduktor a přídavný zesilovač.
Celé zařízení transportu pásku je opatřeno průhledným krytem, který chrání pásek i ostatní části páskové dráhy před prachem. Kryt nebrání běžné manipulaci s ovládacími prvky.

Je to první model magnetofonu řady B7, jejíž mechanika vydržela v podstatě beze změn až do posledních vyráběných modelů cívkových magnetofonů. Svůj magnetofon B70 jsem vydražil na aukru za 90 kč. Byl ve zuboženém stavu, zažil těžké časy, ale dostalo se mu náležité péče a nyní hraje k mé spokojenosti. Bohužel chybí kryt páskové dráhy. Celkem mě potrápilo nastavení provázkových brzd, pro mě do té doby neznámá věc. Zabarvení krytu je zažloutlé, přístroj byl pravděpodobně u kuřáků, ale původní barva je světle modrá, jak se ukázalo po odmontování krytu. Bohužel nebylo možné čištěním dosáhnout původního odstínu, takže nyní se jeví jako světle zelená.

26.7.2015 Doplněna modrá verze. Pěkný a plně funkční magnetofon, bylo nutné ovšem přebrousit plexi, které někdo tahal po betonu. Je to jeden z posledních vyrobených kusů. Změn na magnetofonech B70 bylo v průběhu výroby tolik, že na ně vytvořím samostatný článek. Nejen v elektronické, ale i mechanické části. Na první pohled například vidíme jiné knoflíky potenciometrů, bližší pohled by ukázal i jiný materiál plechu pod ovladači funkcí. Jeden je lesklý a hladký, další matný s povrchovým reliéfem.