Tesla B42 ANP 223, ANP 223A

V.č.122885
Rok výroby: 1966-1970
počet stop: 4
Rychlosti: 9,53 cm/s
Druh provozu: mono
kmitočtový rozsah: 45-15000 Hz
Maximální průmer cívek: 15cm
Provoz ve svislé poloze: ne
výstupní výkon: 2W
Hmotnost: cca 7kg

Tesla B42 je síťový tranzistorový jednorychlostní magnetofon pro čtvrtstopý záznam.Tranzistory umožnili snížit spotřebu průměrně na 25W. Úroveň záznamu lze sledovat ručkovým indikátorem s velkou časovou konstantou, nebo žárovkovým indikátorem. Ovládání magnetofonu je šástečně šoupátkové, částečně tlačítkové. Mechanická část magnetofonu je přizpůsobena i pro nejtenší pásky. Přítlačná kladka je ovládána elektromagnetem, takže posuv pásku lze ovládat i dálkově. Pomocný vstup umožňuje směšování dvou signálů pro záznam na jednu stopu. Kontrola záznamu se provádí pomocí sluchátek. Magnetofon je vybaven tónovou clonou. Pomocí zesilovače Tesla AZZ941 lze přehrávat na magnetofonu i stereofonní záznamy. Tolik z návodu k použití.

Pokračovatel řady B4 má oproti svému předchůdci upravenou elektronickou část. Zapojení bylo značně zjednodušeno, kdy koncový nf zesilovač slouží při záznamu jako mazací oscilátor, a není tedy možný hlasitý odposlech. Magnetofon B42 je téměř shodný s B41, kromě možnosti čtyřstopého provozu. Další varianta je B45, se kterým je B42 totožný, má ovšem dřevěnou skříň a tlačítkové ovládání. Další variantou B42 je provedení s indikací pomocí žárovkového indikátoru, což je i jedna z mých verzí magnetofonů. Tato verze se mi líbí víc než klasický indikátor, působí na mě tak nějak přirozeněji, a delší dobu jsem po něm toužil. Nakonec se mi podařilo sehnat dva, jeden jsem dostal od známého, děkuji Pavle a druhý jsem koupil na součástky. Ten Pavlův byl víceméně funkční, takže jsem ho doplnil součástkami z vraku. Například vrchní kryt, který byl popsán centrofixou, která se za roky nesmazatelně vpila, a pár drobností. Samozřejmě proběhla standardní omlazovací kůra, většina kondenzátorů byla vadná. Nyní plně funkční a nádherný magnetofon.

Doplněno 17.5.2015. Konečně mám i klasický typ B42, takže ho přidávám. Aukro je viník. Je pěkný, plně funkční, má trochu náběh na žloutnutí.