Tesla B4 - ANP221

Rok výroby: 1964-1970
počet stop: 4
Rychlosti: 2,38; 4,75 a 9,53 cm/s
Druh provozu: Mono
kmitočtový rozsah: 50-15000
Maximální průměr cívek: 15 cm
Provoz ve svislé poloze: Ne
Hmotnost: cca 7kg

Nová konstrukce československých magnetofonů umožnila zmenšit rozměry a podstatně snížit váhu přístroje. Přitom se zlepšily technické parametry, takže magnetofon uspokojí i velmi náročné požadavky. Použití tranzistorů umožnilo také snížit spotřebu ze sítě průměrně na 25 W, čili na spotřebu malé žárovky. Úroveň záznamu lze sledovat ručkovým indikátorem, takže sledování výchylky při nahrávání je pohodlné. Ovládání magnetofonu je dílem šoupátkové, dílem tlačítkové. Mechanická část je přizpůsobena i pro nejtenčí pásky. Přítlačná kladka je ovládána elektromagnetem a posuv pásku lze ovládat i dálkově. Směšovač dvou vstupních signálů umožňuje nahrávat současně dva různé záznamy na jednu stopu. Tónová clona, hlasitá kontrola záznamu, trikové tlačítko a možnost přehrávání stereofonních záznamů jsou další přednosti přístroje. Čtvrtstopý záznam umožňuje dlouhé nahrávky a šetří pásky. Magnetofon B4 má ovšem ještě mnoho dalších dobrých vlastností. Poznáte je při provozu.

Typy B4 by měly být základem každé sbírky magnetofonů, protože se jedná dobré a pěkné přístroje. Přístroj na levé fotografii se sice tváří jako ANP220 ale ve skutečnosti se jedná o novější typ ANP 221. Svými funkcemi a vnitřním uspořádáním odpovídá novějšímu typu, například třecími spojkami unašečů, regulátorem hlasitosti a v neposlední řadě výrobním štítkem. Zřejmě to je přechodný typ s použitím skříně ANP220. Jak už jsme si zvykli tak výrobci běžně namontoval to co měli momentálně ve "špajzu". Oba magnetofony pocházejí z aukce. Mechanicky už jsou jak jinak než v dokonalém stavu ale jak je u mě zvykem, elektronickou část nechávám až na konec. Šedý je již v pořádku, na zeleném se ale musím teprve vyřádit, což je koneckonců znát na přiloženém videu, kde je slyšet vynechávající zvuk. Musím ale podotknout, že měl vytrhané některé svazky které bych bez servisní příručky nedal asi dohromady.Při takovýchto opravách se hodí mít v zásobě nějaký kus na součástky, posloužil mi vrak B444.

Magnetofony B4 jsou svým zjevem vhodné pro relaxaci, kdy můžeme návštěvu u kávy potěšit příjemným poslechem na krásném magnetofonu protože není nic krásnějšího, než točící se kotouče v nedělním podvečeru :) .