Tesla B100 ANP 270A

V.č.
Rok výroby: 1973-1975
počet stop: 4
Rychlosti: 9,53 cm/s
Druh provozu: Stereo
kmitočtový rozsah: 50-15000
Maximální průměr cívek: 18 cm
Provoz ve svislé poloze: Ne
Hmotnost: cca 10kg

Zvláštní vlastnosti:
Vnitřní reproduktor pouze pro levý kanál

Magnetofon TESLA B100 ANP 270 je plně stereofonní, jednorychlostní, čtyřstopý přístroj, s vestavěném kontrolním reproduktorem, s hlasitým příposlechem při záznamu, se dvěma indikátory, které jsou v činnosti i při snímání. Oproti předchozím modelu má jiné knoflíky tónových clon, nemá tak lesklý panel. Také se vyskytují různé typy indikátorů, nemyslím si že je v tom nějaký řád, prostě dali co měli. Napočítal jsem snad pět druhů, včetně dovozových z Polska, které se dávaly ke konci výroby tohoto modelu. Také dočkal změn v elektronice, koncový stupeň obsahuje křemíkové tranzistory, a další změny. Celková koncepce je ovšem shodná se starším typem. Údajně existuje i ANP270B, ale nikdy jsem jej neviděl.

Stereofonní magnetofon, který využívá mechaniku odvozenou od typu B5 jsem dostal darem od spolupracovníka. Je vidět že nebyl často používán, ale bohužel byl léta uskladněn ve vlhké místnosti. Ale jelikož je vzhledově v dobrém stavu, rozhodl jsem se jej zařadit do své sbírky. Samozřejmě bylo nutné přístroj rozebrat a opravit zkorodované části, a obnovit povrchovou úpravu skříně. Přístroj ještě čeká částečná údržba elektroniky, nějak se nedostává času. Jinak je plně funkční, a příležitostně si ho pouštím. Nemá originální indikátory, jsou použity ze staršího typu B100, protože u původních se zcela rozpadly ručičky ukazatelů. Na závěr pár fotografií z průběhu oprav. Na poslední fotografii vpravo je již opravená skříň

Magnetofony řady B100 mám rád, jeden kus je se mnou již 20 let bez poruch, i když motory vyžadují častější údržbu kvůli vyšším teplotám a s tím spojeném vysychání maziva.