Riga 103 - Radiotechnika (RT) (SSSR)                                                                         
Rok výroby : 1967–1974
Rozsahy: DV, SV, KV ve třech pásmech, VKV OIRT
Výkon: 500 mW
Hmotnost: 5,5 kg

Riga 103 je přenosné tranzistorové rádio Lotyšského výrobce. Obsahuje vniřní feritovou a vnější teleskopickou anténu, oddělenou regulaci hloubek a výšek, indikátor vyladění/baterií. Z přípojek lze využít vstup pro vnější antény. Dále vstup pro gramofon, výstup pro magnetofon a vnější reproduktor a sluchátka. Má odělené ladění pro VKV. Rádio nemá vlastní zdroj, lze ho napájet osmi velkými moonočlánky nebo z vnějšího zdroje 12V. Horní tlačítková sada obsahuje množství funkcí. Tlačítko pro automatické doladění na VKV, šířky pásma AM, tlačítko pro místní příjem v případě silného vysílače či odpojení vnitřní feritové antény.

Elektronika obsahuje 17 germaniových tranzistorů, trojitý vzduchový ladící kondenzátor, který rozhodně nenalezneme v podobných přístrojích a další zvláštnosti, naprosto netypické pro přenosné rádio,například laděné vstupy, dvě šířky pásma mezifrekvencea podobně. Tlačítková sada má otevřené kontakty, a díky této zvláštní konstrukci lze kontaktní lišty velmi lehce vyjmout a vyčistit.
Rádio má skvělý hudební přednes díky dvojici kvalitních reproduktorů, velmi malou spotřebu, a tudíž dlouhou životnost baterií. S hmotností 5,5 kg bez baterií a rozměry 380x280x120 mm se řadí mezi ty nejtěžší váhové kategorie, s bateriemi ho lze použít jako osobní zbraň, či těžítko.
Bohužel toto krásné rádio nejde přeladit na západní normu na VKV rozsahu, nebo jen částečně a s problémy, má totiž mezifrekvenční kmitočet 6,8 Mhz, což nám situaci komplikuje. Například Selena B211 se dá přeladit snadno, protože na to je připravená, ale nevím o tom, že by se kdy Riga 103 vyráběla se západní normou. Takže jediné rozumné řešení je konvertor. Ostatní rozsahy jsou velmi citlivé, na vnější anténu po odpojení feritky dokáže zázraky. Velmi rád s ním v nočních hodinách lovím vlny, lze naladit zajímavé stanice, zejména na KV. Toto rádio jsem si vydražil. Je v zachovalém stavu, je trochu zašlé a chybí logo výrobce. Je plně funkční.
Není to tak dávno co jsem tento typ zahlédl poprvé, a okamžitě mě uchvátilo, a zatoužil jsem ho mít. Je skvělé, že jsem tímto nadšením nakazil další sběratele, protože se najednou začaly záhadně na aukru prodávat, ačkoli si jich předtím téměř nikdo nevšiml. Takže kolegové sbírejte, skvěle se hodí do sbírky k Selenám a Okeanům. :)