RFT SKR 701 (NDR)

Rok výroby: 1986-1990
Druh provozu: Stereo
kmitočtový rozsah: 63-12500 Hz
Rozsahy rádia: DV,SV,KV,VKV CCIR
Hmotnost: 3,5 kg
Výkon: 2x1,5 W (2x2W na síť)


Stereofonní radiomagnetofon SKR 701 je produkt Berlínského výrobce VEB Stern Radio vychází z předešlého modelu SKR 700, ale schází některé prvky, jako je druhá anténa, počítadlo, druhý mikrofon nebo VU metr. Též byl přepracován vzhled, mřížky reproduktorů a plexisklo v horní části je přes celý magnetofon. V přístroji jsou použity integrované obvody a v posledních modelech označených jako SKR 701 smd i součástky pro povrchovou montáž. Napájení je možné ze sítě, nebo šesti malými monočlánky.

Rádiová část: SKR 701 má 4 vlnové rozsahy. FM část je moderní typ tuneru, který přijímá frekvenční rozsah 87,5 - 108 MHz . Tuner 3/2 byl navržen a vyroben ve VEB Stern Radio Berlín pro jednoduché přenosné FM přijímače a poprvé byl ve stereo radiomagnetofonu SKR 700 představen na veletrhu v Lipsku v roce 1984. Tuner je vybaven nízkošumovými křemíkovými tranzistory. Vstupní část je optimalizována pro připojení dvou teleskopických antén. Poprvé byl v NDR představen 4-násobný miniaturní fóliový variabilní kondenzátor s integrovanými dolaďovacími kondenzátory. Celá sestava tvoří samostatnou, plně stíněnou jednotku a je určena pro použití na základní desce. I přes jednoduchý koncept má tuner vynikající citlivost, a to jak pro dálkový, tak i místní příjem. Pro polský a československý trh byla jednotka v prvních modelech naladěna na frekvenci 66-73 MHz. Teleskopická anténa se otáčí o 360 °. Pro rozsahy AM je vestavěna feritová anténa. Ladění je indikováno dvojicí LED diod.

Kazetová část: Stejně jako u SKR 700 se používá kazetová mechanika MU 300 S-DR jako nejnovější pohon německých zařízení. Tato jednotka byla vyráběna jako Japonský licenční produkt v Berlíně. Funkce tlačítek s nízkým zdvihem jsou mechanicky podporovány roztočeným setrvačníkem. Nahrávání se provádí jedním tlačítkem. Mechaniky používaly tři typy motorků, dovezené Japonské Sankyo a Sanwa, a také motorky vyrobené přímo v NDR. Magnetofon podporuje běžné typy kazet, s typem FeCr je magnetofon schopný nahrát vysoké kmitočty až do 13,5 kHz (Typ Metal není v manuálu uveden).

Zesilovač: Nf zesilovač je vybaven fyziologickou regulací hlasitosti tandemovým potenciometrem s dvojicí odboček. Samostatný je pro regulaci stereováhy. Zabarvení tónu se provádí jedním potenciometrem, ve střední poloze je signál úplný, ke krajním polohám ubývají vysoké či hluboké tóny. Koncový zesilovač využívá integrovaný obvod A2000, který je schopen dodat při síťovém napájení výkon 2x2W. K dispozici jsou 2 magneticky stíněné reproduktory od VEB elektroakustiky Lipsko a částečně i importované reproduktory Foster. Stereo efekt lze vylepšit přepínačem na horní straně přístroje jehož zvukový projev je opravdu výrazný. Radiomagnetofon má též vestavěný mikrofon pro nahrávání v mono kvalitě.

Přístroje se vyráběly v různých barevných variantách a s různě tvarovanými mřížkami reproduktorů. Mám celkem tři barevné varianty. Zeleně zbarvené plexi kazetových dvířek, různé varianty mřížek reproduktorů i obě varianty výrobcem montovaných reproduktorů. Stříbrný typ je méně vídaná barevná kombinace, málokdy je celostříbrný a proto jsem si jej ponechal i když je skříň poměrně opotřebovaná.