V celé éře výroby národního podniku Tesla existují z různých důvodů nikdy nevyráběné prototypy, nebo předvýrobní série, které byly v konečné podobě pozměněné třeba z důvodu nedostupnosti dílů, nebo zjednodušení výroby. Proto jsem je pro vás z různých zdrojů posbíral, a máte možnost si je prohlédnout.
Vlevo je předsériový vzorek uvedený v katalogu 1976. Ve střední části je verze z návodu k použití, která se v malém množství vyrobila. V pravo je skutečně masově vyráběný kus. Jak je vidět, tak designově je magnetofon zcela odlišný, i když pozice rozmístění prvků je shodná.
Vlevo a ve středu je předsériový vzorek uvedený v katalozích 1976. V pravo nahoře je skutečně sériově vyráběný kus. Tady jsou ale změny pouze lehce kosmetické. Jiná podoba knoflíků potenciometrů a stříbrné orámování ovladačů funkcí.
Vlevo je předsériový vzorek uvedený v katalogu 1976. V pravo je skutečně vyráběný kus. Zde jsou opět značné změny nejen v designové části, ale i v části elektronické, kdy měl původní kus pouze jedno tlačítko automatické záznamové úrovně.
Vlevo je předsériový vzorek uvedený v katalogu 1976. V pravo je skutečně vyráběný kus. Na původním chybí nápisy, dále byla provedena změna designu v oblasti počítadla a je jiný tvar hmatníků potenciometrů.
Tesla A5, jak je vyobrazen v katalogu 1976. Rozdíl je opět v designové části přístroje. Jelikož ho nemám ve sbírce, neuvádím fotografii pro porovnání. Je smutné, že model pro katalog má ulomený jeden hmatník potenciometru.
Quadrofonní přijímač a stereofonní zesilovač s tunerem Tesla Bratislava na veletrhu Zenit 1975
Tesla Musikal (vzadu) je radiomagnetofon odvozený od přijímače Domino, Vystavený na VHJ Tesla 1977. Pravděpodobně předchůdce Unisona.
Tesla 1030A, Hi-fi souprava gramofonu HC42 a Tuneru se sedmi předvolbami v rozsahu VKV vystavená na VHJ Tesla 1977.
Výtvarný návrh nikdy nerealizovaného třímotorového magnetofonu Tesla B135
Výtvarný návrh a rozpracovaná mechanika plánovaného magnetofonu K11 roku 1981 v Tesle Přelouč. Měl mít ve výbavě autostop, automatickou i ruční záznamovou úroveň, oddělené tónové korekce, počítadlo i slušný výkon.
Vlevo vývojový vzorek magnetofonu Tesla K10, uprostřed tak jak ho uvedl katalog.
Tesla K103 Korund představený na výstavě VHJ Tesla v Bratislavě roku 1979. Stereofonní rozhlasový přijímač kombinovaný se stereofonním kazetovým magnetofonem a se dvěma reproduktory. Umožňuje provoz jak na baterie tak i na síť, má automatické řízení záznamové úrovně a vypínání na konci pásku. Signalizace stavu baterií LED diodou. Vestavěné mikrofony. Kooperace s Unitrou, která měla dodávat kazetovou mechaniku.
Tesla 834 (Unitra ZM-9050). O tomhle kousku se trochu rozkecám, protože jsou o něm nějaké informace. Obsahuje výkonový stereofonní nf zesilovač 2x 35 W s rozsahem 30 ÷ 30.000 Hz; stereofonní předzesilovač se vstupy pro gramofon, tuner a magnetofon, vybavený přijímačem dálkového ovládání, tónové korekce; kazetový magnetofon se systémem Dolby NR a ovládáním elektronickou membránovou klávesnicí, uzpůsobený pro provoz s pásky Fe, Cr a Metal. Dále tuner řízený mikroprocesorem s vlnovými rozsahy DV, SV, KV a VKV (OIRT a CCIR) s frekvenční syntézou, předvolbami a digitální stupnicí. Tuner je jediný komponent vyráběný v kooperaci Tesla, jinak je to čistokrevná Unitra. Věž se nikdy nevyráběla sériově.
Jeden z mála existujících kusů profesionálního třímotorového magnetofonu B83 s elektronickým ovládáním a regulací tahu pásku, představeným na výstavě Zenit 1980. Na druhém obrázku jeho tovární designová studie.
Domácí kvadrofonní zařízení je určeno k přehráváni kvadrofonních desek systému SQ. Kovové trubkové přenoskové raménko je osazeno magnetodynamickým snímacím systémem a půlpalcovým uchycením.Kvadrofonní zesilovač s dekodérem SQ je vybaven předozadní logikou. Regulátor hlasitosti, plynule laditelné korekce a vyvážení jednotlivých kanálů je ovládáno tahovými potenciometry.
Zařízení umožňuje stereofonní reprodukci stereofonních a monofonních desek a zároveň je možné tyto desky reprodukovat pseudokvadrofonně. Ve spojení s vhodným magnetofonem a tunerem je možné reprodukovat kvadrofonní záznam z magnetofonových pásků nebo vysíláni rozhlasu v kvádrofonním systému SQ.
Tolik z reklamního letáku. Raménko má upevňovací otvory pro půlpalcové uchycení a přednostně se počítalo s osazením přenoskou VM2101. Současně byl v prodeji plechový držák s půlpalcovou roztečí otvorů se závity určený k nasunutí některé z přenosek řady VK42x. Gramofon měl volitelný vstup pro oba přenoskové systémy.
Tesla Vltava je soubor komponentů designéra Jiřího Kočandrleho a týmu jeho spolupracovníků vytvořený okolo roku 1982. Zdroj Archív ČT.
Sestava Hron skládající se z magnetofonu a receiveru s reproduktory ze stejné dílny jako je Vltava. Nádherný design, škoda že nikdy nerealizovaný. Zdroj Archív ČT
Domácí stereofonní stolní zařízení s osvědčeným gramofonovým chassis HC 13 v kombinaci se stereofonním zesilovačem a stereofonním kazetovým magnetofonem. Po přehrání desky přístroj samočinně vypne a zvedne přenosku nad desku. Stereofonní zesilovač je vybaven oddělenými korekcemi plynule nastavitelných hloubek a výšek, stereováhou a regulátorem hlasitosti. K přístroji je možno připojit tuner a stereo-sluchátka. Kazetový magnetofon umožňuje přehrávání stereofonního záznamu přes vestavěný zesilovač a pořizování záznamu z připojeného tuneru a z vestavěného gramofonového přístroje na kazety typu CC.
Jelikož jsem o něm nenašel nikde zmínku, předpokládám že se sériově nevyráběl, nebo jen ve velmi malém počtu.
Stolní stereofonní přijímač VIOLA splňuje náročné požadavky kladené na věrnou reprodukci rozhlasových pořadů. Mimo dobré technické kvality upoutá na první pohled moderním vzhledem a netradičním provedením. Umožňuje příjem monofonních rozhlasových pořadů v pásmech dlouhých, středních a krátkých vln. Rozsah krátkých vln je rozdělen pro lepší vyhledávání stanic do dvou pásem KV I a KV II.
Stereofonní a monofonní pořady je možno přijímat na velmi krátkých vlnách, které jsou plynule přeladitelné v rozsahu normy OIRT i CCIR. Při vyhledáváni stanice, která vysílá stereofonní program se stereo-dekoder, při sepnutém tlačítku STEREO, zapíná automaticky. Jeho sepnutí je indikováno na čelním panelu kontrolkou. Elektronicky laděný vstupní díl VKV umožňuje přeladění čtyř vysílačů. K přijímači je možno připojit monofonní nebo stereofonní mognetofon a gramofon. V rodinách s malými dětmi uvítají i přípojku pro stereofonní sluchátka. Konstruktéři počítali i s tím, že někteří zájemci budou kombinovat tento přijímač s výkonnějším koncovým zesilovačem. Regulace hloubek a výšek jsou oddělené, pro vyvážení kanálů je přijímač vybaven stereováhou.
Sériově se nevyráběl. Předchůdce modelu Tesla Soprán.
Funkční prototypy opět z dílny designéra Jiřího Kočandrleho. Zdroj Archív ČT.
Stereofonní magnetofon Tesla B63. Tento přístroj měl být druhým typem z řady B6. Mechanika byla shodná s B60, jen skříň byla kratší, protože odpadl reproduktor.Elektronická část byla na prvních třech stupních identická s typem B60, potom následovaly fyziologický regulátor hlasitosti, tónová clona a pasivní regulátor vyvážení stereofonních kanálů. Budiče komplementárních koncových stupňů měly křemíkové tranzistory, koncové stupně samotné pak pár tranzistorů germaniových, zapojený ve třídě AB. Indikátor úrovně zaznamenávaného signálu a oscilátor byly společné pro oba kanály. Funkce jednotlivých stupňů byla shodná jako u typu B60, obvody jen zdvojeny.
Magnetofon zůstal ve fázi prototypu. Čerpáno z knihy Čtení o HIFI od Vladimíra Gazdy.
Stereofonní věž složená ze zesilovače s výkonem 2x65W, tuneru, magnetofonu a přehrávače CD. Je to v podstatě SM580 se zvýšeným výkonem, ovšem s japonskou kazetovou mechanikou Giken, dle mého názoru horší a přidaným CD přehrávačem na spodní části. Fotografie z Amara je špatná, ale bohužel není k dispozici lepší.
Vlevo je vyobrazen magnetofon tak, jak je v návodu k použití. Rozdíl je v popiscích, které jsou grafické a chybí linky. Na sériové verzi jsou popisky anglické.
Radiomagnetofon Tesla K203 Diamant jak ho uvedl reklamní prospekt
Přehrávač kompaktních desek MC 92.S. Signálová elektronika používá obvody řady SAA 70XX. Přehrávač je řízen dvěma jednočipovými mikropočítači a konstrukčně je přizpůsoben tzv. velké věži TESLA. Kmitočtový rozsah 20 Hz až 20 kHz s kolísáním pod 0,5 dB, zkreslení menší než 0,01%, odstup rušivých napětí 96 dB; fázová chyba mezi kanály pod 2° a vyvážení kanálů na 0,5 dB spolu s možností programové volby skladeb na desce zaručují vysokou kvalitu reprodukce a pohodlnou obsluhu.
Původní designová podoba receiveru SP820A, odlišná od sériově vyráběných kusů.
Radiomagnetofon Tesla Standard 613. Maďarská kazetová mechanika. Nejsou známy žádné další infromace. Fotografie od kolegy Jana Bauera.
Stereofonní věž postavená na bázi již existující věže Tesla 580 doplněná o přehrávač kompaktních disků. Měla být podle plánů vyráběná od roku 1990, z výroby ovšem sešlo. Na levo je náznak dvojitého tape decku Tesla SD561 založeného na mechanice magnetofonu Tesla SM261.
Prototyp radiobudíku Tesla SONO 450A Tesly Bratislava.
Rozdíl oproti sériové verzi spočívá v bočních reproduktorech a logu Tesla na víku.
Stejný případ jako předešlý obrázek.
Stereofonní věž postavená na bázi již existující věže Tesla 580. Místo ekvalizeru má ale pouze tónové clony. Některé fotografie následujících variant SM580 pochází z nekvalitního videa ale buďme rádi i za to. Některé typy mají zvýšený výkon od 20W na kanál až po 2x50W u nejvyšího modelu SM585.
Variace Tesly SM580 s dálkovým ovládáním.
Variace Tesly SM580 s dvojitou kazetovou mechanikou. Funkčně shodná se skutečně prodávanou verzí EP Přelouč SM684E s inovovanou japonskou kazetovou mechanikou. Zatímco ale má SM584 zvýšený výkon koncového zesilovače tak u SM684E zůstal původní zesilovač s televizním koncovým zesilovačem A2030V.
Nejvyšší model předcházející řady, dvojitá kazetová mechanika + CD player. Váha musela být ukrutná.
Verze Tesly SM580 bez gramofonu
Verze Tesly SM580 bez gramofonu a tonovou clonou místo ekvalizeru
Prototypová sestava designéra Jiřího Kočandrleho s výkonem 2x15W, tunerem a ležatou kazetovou mechanikou .Šířka jednotlivých komponent byla 20 cm.
Velká sestava designéra Jiřího Kočandrleho se všemi myslitelnými komponenty včetně monitoru a televizního tuneru.
Velká sestava s neznámým označením.
Prototyp magnetofonu SM 560 s inovovanou dvoumotorovou mechanikou a zcela novou elektronikou, řízenou jednočipovým mikroprocesorem 8048, s elektronickým počítadlem, optoelektronickými indikátory a systémem pro potlačení šumu dolby C.
Předsériové tmavé provedení receiveru Tesla SP201
Designová sestava designéra Jiřího Kočandrleho.
Komponenty NAD určené pro export
Další přístroje s neznámým označením.
Nesmíme zapomenout na magnetofon B43, který se ve finále vyráběl bez bočních reproduktorů a panel byl na prvním prototypu z leštěného hliníku
Katalogové provedení manetofonu B45. Panelem se spíše podobá B44.
Další z variant CD přehrávačů z Tesly Litovel, přizpůsobených tvarově i parametrově připravovaným věžím.
Stereofonní zesilovače 40W pro věžové sestavy z TESLA VRÚSE, k.ú.o. Bratislava.
Dvojitý kazetový magnetofon Tesla SMD 561 (1988).
Určený do sestavy s gramofonem Tesla MC 600 Q a rozhlasovým přijímačem T 820 A. Předpokládaná cena 9 tisíc Kčs.
EDIT: výrobek by měl být uveden na trh od roku 1990. Magnetofon má elektronicky ovládané pohonné jednotky, které kromě všech standardních funkcí zajišťují i synchronní start, souběžnou reprodukci a samočinné zastavení na konci záznamu. Magnetofon je též vybaven předmagnetizací pro pásky typu I a II a omezovačem šumu Dolby NR, jímž lze zvýšit odstup signálu od rušivých napětí z 52 až 54 dB na 60 až 62 dB při kmitočtovém rozsahu 40 - 12 000 Hz, respektive 40 - 14 000 Hz.
CD přehrávač Tesla Bratislava s využitím dvou mikropočítačů typu 8048, mechanika je výrobkem Tesly Litovel.
Tovární studie dvojitého kazetového magnetofonu Tesla SMD 562 (1989)
Nástupce předchozího modelu SMD561 od nějž se prakticky neliší kromě pozměněné grafiky popisků, vystaven v NTM.
Vývojový vzorek po roce 1950, vystaven v NTM
Stereofonní tuner T832A který převzal část komponent z receiveru 820A. Spolu se zesilovačem a CD přehrávačem MC911 a deckem SM560 měli tvořit kompaktní věž.