Meridian 237 (SSSR)

Rok výroby: 1982-1986 (přibližně)
Druh provozu: mono
kmitočtový rozsah: 125-4000 Hz pro AM a 125-10000Hz pro FM
Rozsahy rádia: DV,SV,KV (3x),VKV CCIR
Hmotnost: 2,8 kg
Výkon: 0,8 W (1,4 W na síť)



Radiopřijímač Meridian 237 je moderní, vysoce kvalitní přenosný přijímač II třídy. Příjem rozhlasových stanic v rozsahu dlouhých a středních vln se uskutečňuje pomocí vestavěné feritové antény. Na příjem rozhlasových stanic v rozsahu krátkých a velmi krátkých vln se používá vysouvací teleskopická anténa s kloubem. Radiopřijímač má tři předvolby v rozsahu VKV, které se přepínají elektronickým přepínačem.
V obvodech přijímače je zabudovaný filtr, který automaticky potlačuje signály TV stanic a VKV vysílačů, rušících příjem v rozsahu KV. Napájení přístroje je univerzální, může být napájený jak z baterií, tak i ze sítě 220V. Stav baterií je možné posoudit pomocí LED indikátoru, kdy rozsvícení znamená nutnost baterie vyměnit. Naladění stanic je indikováno elektronickým indikátorem vyladění LED diodou. V rozsahu VKV je použit obvod automatického doladění frekvence (AFC). Tento obvod umožňuje automaticky udržovat přesné vyladění nastavené stanice. Na vyloučení nepříjemného šumu při přelaďování stanic v rozsahu VKV je použitý obvod na potlačení šumu.

Na toto vyloženě nepěkné rádio jsem chtěl původně dost nadávat, ale jelikož jsem dostal druhé na díly, a to své zprovoznil, budu trochu zdrženlivější. Jeden by řekl, že se mi výrobek, který obsahuje integrované obvody bude zamlouvat. Ano, ale dokud se neporouchá, protože pak je pro našince nemožné sehnat náhradu, a výrobek je odsouzen do popelnice, nebo na díly. A to nemluvím o kvalitě některých Sovětských integrovaných obvodů. Elektronické ovládání předvoleb VKV jedním tlačítkem je též nešťastné řešení, předvolba se občas sama přepne na další. Vnitřní architektura je tvořena systémem samostatných funkčních bloků, které jsou konektory spojeny se základovou deskou. Při opravě pak měníme celé bloky. Tedy pokud máme náhradní. Při opravách se velice rády odlupují měděné cesty na DPS, a kondenzátory není nutné hned odpájet, při zatáhnutí na pouzdro těleso velmi ochotně opustí vývody jako žihadlo včelu, a zanechá je v desce. Jinak rádio hraje velku dobře na plastovou pixlu, ovšem zdaleka nedosahuje takových kvalit jako třeba Selena, a to platí i o citlivosti na AM.












1-3 Knoflík ladění předvolby VKV
4. On/Off
5. Tlačítko AFC
6. Tlačítko osvětlení stupnice
7. Regulátor hlasitosti
8. Regulátor výšek
9. Regulátor hloubek
10-12. indikátor předvolby VKV
13. Indikátor zapnutí VKV
14. Indikátor vyladění
15. Ručička ladění
16. Indikace vybité baterie
17. Knoflík ladení
18. Tlačítko elektronického prepínače rozsahů VKV
19. Teleskopická anténa
20. Tlačítko rozsahu VKV
21. Tlačítko rozsahu KV3
22. Tlačítko rozsahu KV2
23. Tlačítko rozsahu KV1
24. Tlačítko rozsahu SV
25. Tlačítko rozsahu DV
26. Svorka pro připojení vnější antény VKV
27. Svorka pro připojení sluchátka
28. Svorka pro připojení vnější antény a uzemnění
29. Svorka pro připojení magnetofonu
30. Clona síťové zásuvky
31. Zdířka připojení síťové šňůry
32. Kryt baterií
33. Rukojeť na přenášení
34. Ukazatele předvoleb VKV.
35. Šrouby upevnění krytu