Meridian 236 (Kiev, SSSR)

Rok výroby: 1987 (přibližně)
Druh provozu: mono
kmitočtový rozsah: 125-4000 Hz pro AM a 125-10000Hz pro FM
Rozsahy rádia: DV,SV,KV (3x),VKV OIRT
Hmotnost: 2,8 kg
Výkon: 0,8 W (1,4 W na síť)Meridian 236 je přenosný rádiový přijímač druhé skupiny složitosti, určený pro příjem rozhlasových stanic v pásmech DV, SV,KV a VKV. Přijímač má šest vlnových pásem: DV, SV, KV1, KV2, KV3 a VKV. V pásmu VKV jsou tři elektronické předvolby pro předem naladěné rozhlasové stanice. Při příjmu na DV a SV se používá vnitřní feritová anténa. Pro příjem na KV a VKV se používá teleskopická vysouvatelná anténa s kloubem. V rádiu jsou zásuvky pro připojení externí antény v rozsahu DV, SV, KV a uzemnění, externí antény pro rozsah VKV, magnetofonu a sluchátek. Funkce automatického doladění AFC a tiché ladění v rozsahu VKV, LED elektronický světelný indikátoru naladění ve všech pásmech; LED indikátor slabé baterie, a indikátor připojení rádia do sítě, podsvícení stupnice žárovkami.  Napájecí zdroj přijímače je univerzální, napájení šesti malými monočlánky nebo ze sítě.

Přístroj je shodný s modelem Meridian 235 a 237. Meridian 237 má ale západní normu VKV, tedy 88-108 MHz. Po létech jsou problémy s elektrolytickými kondenzátory a chronickou nekvalitou integrovaných obvodů. Konstrukce přístroje je vytvořená pomocí jednotlivých bloků. Základní deska která obsahuje součástky pro příjem na AM, přepínače rozsahů, spínače předvoleb VKV a tónovou clonu. Zbytek je na jednotlivých vyjímatelných modulech. Blok indikátoru vyladění, blok mezifrekvenčního zesilovače s K174CHA2 (TCA440, A244D), deska elektronického přepínače předvoleb VKV s obvody CMOS ( poruchová část), Blok VKV s hybridním obvodem malé integrace K237CHA5 (K174XA2) ve funkci vysokofrekvenčního zesilovače, což je velmi častý zdroj poruchy. Jen pro úplnost dodám že první modely Meridianu měli tento blok tranzistorový. Další bloky jsou mf zesilovač a demodulátor s obvodem K174UR3 (TBA120S, A220D), tranzistorový modul měniče napětí pro varikapy a nízkofrekvenční zesilovač s obvodem K174UN7 (TBA810S, A205D, TCA830, TCA940, MBA810..).
Světlý přístroj byl určen pro polský trh a černý pro československý. Světlý má také popisky stupnice v azbuce, ta  je ale cejchovaná v kmitočtu a ne v metrech jak měli ve zvyku v SSSR. Každý má také jinou podobu síťového konektoru. Trochu mi vadí funkce AFC která stahuje silné stanice a ladění je při dnešní hustotě stanic obtížné. Vypnutí funkce ovšem nic neřeší protože je tlačítko spřažené s funkcí tichého ladění. Neslyšíme tedy při ladění šum ale zase jenom nejsilnější stanice.