Aelita 101 - Kurganpribor (SSSR)

Rok výroby: 1979
Druh provozu: Mono
kmitočtový rozsah: 63-12500 Hz
Hmotnost: 3,5 kg
Výkon: 1W (3W)

Aelita 110 je přenosný monofonní bateriový kazetový radiomagnetofon se všemi běžnými vlnovými rozsahy mimo dlouhých a vestavěným síťovým zdrojem. Napájení šesti velkými monočlánky. Tři převolby pro rozsah VKV, AFC, teleskopická i feritová anténa. Umlčovač šumu při ladění na VKV. Podsvícená stupnice ladění.
Kazetová mechanika se všemi běžnými funkcemi a počítadlem, tlačítko pauzy. Vestavěný mikrofon. Din konektor vstupu pro vnější mikrofon, gramofon a další tuner.
Výstup na vnější výkonový zesilovač, sluchátka a externí reproduktor. Přípojky pro anténu SV, KV a VKV. Tlačítko potlačující hvizd nosné vlny při záznamu z AM.
Ruční i automatická regulace záznamové úrovně, při záznamu na kazetu je možné mixovat signál z mikrofonu a rádia nebo signálu z vnějšího zdroje. Ručkový indikátor záznamové úrovně který funguje i jako indikátor vyladění při provozu rádia nebo indikace stavu baterií. Regulace tonových clon, tlačítko odpojení vnitřního reproduktoru při poslechu sluchátek. Celoplastové tělo a přenášecí madlo.

Aelita vychází z modelu Riga 110 se kterým má shodnou elektronickou část. Na rozdíl od Rigy má ale Aelita kompletně vyjímatelný síťový zdroj. Uvolněný prostor lze potom použít pro náhradní baterie nebo čtyři kazety. Také nemá oddělený spínač provozu sítě a baterií jako Riga. Přístroj je dobře servisovatelný, jednotka přijímače je se zbytkem propojena konektory. Magnetofon je dle zvyklostí označen jako výrobek první třídy.
Přístroj obsahuje polovodičové součástky, tuner je laděný varikapy a obsahuje tři integrované obvody. Jako koncový zesilovač je využit obvod A205K nebo K174UN7 (TBA810). Na pozici přijímače AM je osazen obvod K174CHA2 (TCA440) což je obvod pro stavbu kompletního přijímače AM bez koncových stupňů. No a na pozici mf zesilovače a demodulátoru je obvod K174UR3 (TBA120). Pro napájení varikapů je v přístroji tranzistorový měnič z 9V na 30V.
Přístroj je možné v určité míře přeladit na naši normu beze změny součástek pouze úpravou pozic jader cívek a trimru ladícího napětí. Pásmo zůstane nadále úzké ale je to bez práce. Přednes magnetofonu je příjemný a hutný díky použitému kvalitnímu reproduktoru. Kazeta funguje bezvadně, mechanika se dvěma setrvačníky a pohon jsou převzaty z magnetofonu Vesna 305. Koncový zesilovač a vadné kondenzátory
Rozebraný napájecí zdroj
Hlavní deska s tunerem, měničem napětí a zesilovačem.
Modul hlasitostí a tónových korekcí
Zadní strana desky magnetofonu s reproduktorem
Mechanika magnetofonu
Vyjmutá elektronika pohromadě
Pohled do magnetofonu při otevření